UNIVERSITATEA VÂRSTEI A TREIA (U3A)

UNIVERSITATEA VÂRSTEI A TREIA (U3A) este un proiect de suflet adresat seniorilor cetății și realizat printr-un parteneriat între Fundația UBB,  Asociația EduNation și Primăria Cluj-Napoca. Proiectul are ca scop promovarea conceptului de educație pe tot parcursul vieții (Lifelong Learning) prin oferirea unor  programe de educație informală și crearea unor oportunități de actualizare și îmbogățire a cunoștințelor persoanelor  vârstnice în cadrul unor lectorate de popularizare a științei, din diverse domenii de interes (psihologie, sociologie, drept, administrație publică, literatură, sănătate publică, educație financiară, teatru, etc.). Proiectul are ca obiectiv păstrarea activă a persoanelor vârstnice în societate și valorificarea experienței acestora în proiecte de implicare în comunitate.

UNIVERSITATEA VÂRSTEI A TREIA se va desfășura pe parcursul anului universitar având sprijinul comunității cadrelor didactice al UBB și ale altor universități din Cluj-Napoca pe bază de voluntariat și vizează pentru început un grup de peste 50 de seniori ai cetății de la Centrul de zi pentru vârstnici al Primăriei Cluj Napoca, urmând a fi extins în anii care urmează.