Fundația UBB și Centrul de Producție Feromoni au preparat primul lot de dezinfectanți pentu spitalele clujene

Centrul de Producție Feromoni din cadrul UBB a preparat 10 L de dezinfectant după rețeta aprobată de OMS, care au fost donați Spitalului Județean Cluj.

Ulterior, cu ajutorul Fundației Universității UBB care a achiziționat o parte din materiile prime necesare, respectiv alcoolul și recipientele de plastic, s-au mai preparat 80 L care au fost donați Spitalului Județean Cluj, Spitalului Militar de Urgență „Dr. Constantin Papilian” Cluj-Napoca , Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie ,”Leon Daniello” Cluj-Napoca, Institutului Regional de Gastroenterologie-Hepatologie Prof. Dr. Octavian Fodor Cluj-Napoca.