Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

The Rațiu Dialogues on Democracy – Empowering Youth

19.05.2019 - 22.05.2019

Într-un prezent în care cel mai greu lucru pare acela de a alege corect și bine informat, Centrul Raţiu pentru Democraţie își propune să promoveze, în rândul tinerilor, democrația. În primul rând ca mod de viață și abia apoi ca formă de guvernare. Ne dorim să-i implicăm pe tineri cât mai mult în viața publică, să oferim programe care să contribuie la dezvoltare tinerilor și la aplicarea practică a unei viziuni multiculturale. De aceea, în 2019, săptămâna ”Dialogurilor Rațiu pentru Democrație” (19-22 mai), are o parte consistentă dedicată tinerilor.

Programul evenimentelor de interes pentru tineri:

Duminică, 19 mai
12.00 – 13.30
Prelegere “Construind un cerc virtuos: democrație și bună guvernanță, aliații perfecți’’
Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, sala 101, etajul 1 (Traian Moșoiu, nr. 71, Cluj-Napoca)

● Moderator: Radu Albu Comănescu
● Panelişti: Marius Stoian, Vlad Buzoianu, Ioan Alin Nistor

10.00 – 11.30
Prelegere “Iliberalismul de stânga și de dreapta”
Sala de conferințe-Double Tree by Hilton (Sindicatelor, nr. 9-13, Cluj-Napoca)

● Cuvânt de introducere: Indrei Raţiu, Member of the CRD Board
● Vorbitor: John Ryder- Rector și profesor la American University of Malta

12.00 – 13.30
Panel “Rolul, funcționarea și importanța unui think tank în contextul provocărilor contemporane. Cazul LSE IDEAS”
Sala de conferințe-Double Tree by Hilton (Sindicatelor, nr. 9-13, Cluj-Napoca)

● Moderator: Vlad Zigarov
● Panelişti: prof. Emilia Knight, Mădălina Mocan

17.30 – 18.30

Vernisajul expoziției de caricaturi politice “Marea Provocare”
Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei (Constantin Daicoviciu, nr. 2, Cluj-Napoca)

• Cuvânt introductiv: Geanina Simion, organizator eveniment din partea CRD
• Vorbitor: Nicolae Raţiu, Chairman of the CRD Board

Despre expoziție:
O caricatură nu este doar o altă ilustrație, ea transmite un comentariu succint, variind de la scepticism la ireverență și dispreț și caută să „stânjenească” victima cu râsete. Expoziția de caricaturi politice ”Marea Provocare” din 1998 arată lumii întregi că mințile ascuțite ale caricaturiștilor de azi se pot compara foarte bine cu cele ale caricaturiștilor anilor 1958, care conturau provocările politice ale Războiului Rece. Caricaturile sunt pătrunzătoare prin judecățile lor politice și sunt oglinda epocii lor. Acestă expoziție este una prețioasă, vernisată chiar de președintele Nixon la Washington și care este acum la Cluj, la Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei timp de o lună.

18.30 – 19.30
Piesa de teatru “Discursuri politice care N/AU schimbat lumea”, o producție Texte bune în locuri nebune

Miercuri, 22 mai

14.00 – 16.00